Цукровий діабет 2 типу

Переваги самоконтролю

Загальна інформація для пацієнтів із цукровим діабетом.

Якщо у вас діабет, ви не самотні. У світі мільйони людей живуть із діабетом. Це захворювання можна контролювати, а при належному лікуванні ви можете прожити довге та насичене життя.

Що необхідно знати про діабет?

Цукровий діабет — це захворювання, при якому рівень цукру (глюкози) в крові перевищує норму.

Захворювання, за якого підшлункова залоза виробляє інсулін у недостатній кількості або взагалі не виробляє його, називається діабетом 1 типу. Основна функція інсуліну полягає в забезпеченні переміщення цукру з крові до клітин вашого організму. Цукор надходить із їжею, яку ви споживаєте, та використовується всіма клітинами й органами для вироблення енергії, необхідної для підтримки життєдіяльності організму.

У людей із діабетом 2 типу інсулін виробляється підшлунковою залозою, але клітини не можуть реагувати на нього належним чином. Такий стан називається інсулінорезистентністю. На початку захворювання підшлункова залоза компенсує цей стан, виробляючи більшу кількість інсуліну. Але через певний час здатність підшлункової залози до секреції інсуліну знижується, а кількість інсуліну стає недостатньою для підтримки рівня глюкози в крові в діапазоні норми.

Які є засоби лікування діабету 2 типу?

Зміни способу життя мають виражений вплив на перебіг цукрового діабету, тому існує багато способів контролю цього захворювання. Дотримання принципів здорового способу життя в комбінації з прийманням лікарських засобів допомагають контролювати рівень глюкози в крові.

  • Харчування. Складіть індивідуальний план харчування, оптимально — за допомогою досвідченого дієтолога.

  • Фізична активність. Будьте фізично активними в повсякденному житті.

  • Лікарські препарати. Приймайте препарати, призначені вашим лікарем.

Причини виникнення та фактори ризику діабету 2 типу

Точні причини виникнення діабету 2 типу остаточно не вивчені. За результатами досліджень було встановлено, що розвиток діабету 2 типу пов’язаний із низкою факторів ризику.

До цих факторів ризику належать:

  • гіперглікемія, предіабет та/або гестаційний діабет в анамнезі;

  • гіпертонія;

  • високий рівень холестеролу;

  • генетичні чинники та етнічна приналежність;

  • обтяжений сімейний анамнез;

  • надмірна вага й ожиріння;

  • низька фізична активність;

  • вік.

Поради щодо дотримання здорового способу життя

1. Харчування

Дотримуючись правил здорового харчування, можна контролювати рівень глюкози в крові. А знання щодо складу страв, які ви їсте, допоможуть відслідковувати вплив їжі на рівень глюкози у вашій крові.

Корисні поради:

  • Різноманітність. Споживайте різні види продуктів.1

  • Регулярність. Їжте кілька разів протягом дня та не пропускайте прийоми їжі.1

  • Відповідність. Обирайте продукти, які відповідають потребам вашого організму: овочі, цільнозернові продукти, фрукти, знежирені молочні продукти, нежирні сорти м’яса та риби та продукти, що є джерелом корисних жирів.1

Person eating salad
Young man drinking water

2. Напої

Звертайте увагу на напої, які ви споживаєте, адже вони також можуть впливати на рівень глюкози в крові.

Корисні поради:

  • Пийте достатню кількість води! Звичайна очищена вода — найкращий вибір.

  • Ви любите каву чи чай? Кава та чай можуть бути частиною здорового харчування зі зниженим вмістом цукру, але пийте їх у чистому вигляді без будь-яких додатків.

  • Споживайте напої з низьким вмістом цукру та корисні альтернативи шкідливим напоям.2

  • Алкогольні напої містять калорії та іноді цукор, а тому можуть впливати на рівень глюкози в крові. Якщо у вас виникнуть питання щодо споживання алкоголю, проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

3. Фізична активність

Якщо у вас діабет, підтримка рухової активності є надзвичайно важливою! Регулярна фізична активність є важливим способом нормалізації рівня глюкози в крові, оскільки вона може допомогти клітинам організму більш ефективно використовувати інсулін.3,4 Фізична активність також може допомогти нормалізувати рівень холестеролу4, кров’яний тиск4 і досягти стійкого зниження ваги.5

Якщо ви шукаєте ідеї щодо того, як підвищити щоденну фізичну активність, перегляньте наведені нижче поради.6

Не поспішайте. Якщо ваша фізична активність була низькою, робіть невеликі зміни, направлені на збільшення рухової активності в повсякденному житті. Наприклад, спробуйте піднятися сходами, а не користуватись ліфтом, пройти пішки до магазину замість того, щоб їхати автомобілем, або організуйте прогулянки з друзями та родиною.

Додайте кардіотренування. Коли будете готові збільшити навантаження, спробуйте виконувати аеробні вправи, такі як біг, їзда велосипедом і плавання. Такі типи активності корисні для контролю рівня глюкози в крові та покращення здоров’я вашого серця.

Не забудьте про силові тренування. Якщо дозволяє ваш стан, спробуйте виконувати силові вправи два-три рази на тиждень. Цей тип активності допоможе підтримувати вашу м’язову силу та міцність кісток, а також контролювати рівень глюкози в крові, підвищуючи ефективність інсуліну.

Розвивайте гнучкість тіла. Пам’ятайте про вправи на гнучкість до і після тренування, щоб запобігти травмуванню м’язів.

Перш ніж змінити інтенсивність фізичних навантажень, проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб визначити вплив рухової активності на рівень глюкози в крові та обговорити певні фактори, що визначають безпечність і користь рухової активності.

4. Відмова від куріння

Куріння є фактором ризику діабету та може підвищити ризик розвитку захворювань серця та/або кровоносних судин, зокрема гіпертонії.

5. Лікарські препарати

Здорове харчування та фізична активність є хорошим початком на шляху лікування діабету й здатні забезпечити контроль перебігу захворювання. Однак, якщо вжитих заходів недостатньо для нормалізації рівня глюкози в крові, ваш лікар може призначити пероральні/ін’єкційні препарати та/або інсулін.

Healthy senior couple

Надзвичайно важливо контролювати рівень глюкози в крові!

Моніторинг рівня глюкози в крові є найважливішим способом перевірити, наскільки добре ви контролюєте перебіг діабету!

Як перевірити рівень глюкози в крові?

Рівень глюкози в крові можна виміряти за допомогою глюкометра. Для цього необхідна лише крапля крові з пальця, а глюкометр повідомить вам показник рівня глюкози в крові на момент аналізу. Таким чином ви можете перевірити, чи не виходить за межі норми рівень глюкози у вашій крові.

Самоконтроль рівня глюкози в крові Які переваги?

  • Самоконтроль може допомогти вам зрозуміти вплив змін у харчуванні, фізичній активності та прийманні лікарських препаратів на рівень глюкози в крові.7

  • Самоконтроль у контексті контролю глікемії може зменшити ризик розвитку ускладнень, таких як ураження нирок, нервів та очей, і покращити якість життя.8

Що таке структуроване тестування?

  • Структуроване тестування — це стратегія самоконтролю, за якої пацієнт самостійно регулярно протягом тижня вимірює показники рівня глюкози в крові для визначення впливу його щоденної діяльності на рівень цукру в крові.9

  • Виявляючи закономірності й визначаючи фактори, які спричиняють підвищення або зниження рівнів глюкози в крові, можна скорегувати особливості харчування, фізичної активності та приймання лікарських препаратів* для підтримки стабільного рівня глюкози в крові.9

Washing hands

Вимийте та висушіть руки.

Insert test strip

Вставте смужку в глюкометр. Після цього глюкометр увімкнеться.

Prick your finger

Проколіть палець збоку за допомогою пристрою для проколювання.

Sip in blood

Одразу ж доторкніться до краплі крові кінчиком тест-смужки.

Test result with smartLIGHT

Після закінчення 5-секундного відліку на моніторі глюкометра відобразиться результат вимірювання рівня глюкози в крові.

Test result with smartLIGHT

Функція smartLIGHT® дозволяє полегшити інтерпретацію результатів вимірювання, показуючи, де знаходиться виміряний показник рівня глюкози в крові: вище, у межах або нижче діапазону цільового рівня.10,11

Перед користуванням ознайомтеся з посібником користувача глюкометра CONTOUR®, де наведено докладні вказівки.
*За консультацією з вашим лікарем.

Для людей із діабетом 2 типу, які потребують інсулінотерапії

Для успішного лікування цукрового діабету необхідно підтримувати рівень глюкози в крові в межах норми шляхом своєчасного введення потрібної дози інсуліну. Однак, у разі зміни харчових звичок або фізичної активності, рівень глюкози в крові може стати занадто низьким або занадто високим. При занадто вираженому (гіперглікемія) і стійкому підвищенні рівня цукру існує ризик незворотного пошкодження органів і розвитку інших ускладнень. При занадто низькому рівні цукру (гіпоглікемія) існує ризик погіршення когнітивних функцій, зокрема здатності мислити та виконувати рутинні завдання.

Зверніться до свого лікаря, щоб дізнатися про індивідуальний діапазон цільового рівня глюкози в крові та отримати поради щодо ваших дій під час гіпоглікемічних і гіперглікемічних станів.

Для отримання додаткової інформації та індивідуальних порад щодо лікування діабету 2 типу, зверніться до свого лікаря.

Список літератури:

1. https://diabetes.org/foodnutrition/eating-healthy
2. Jean-Philippe Drouin-Chartier et al. Changes in Consumption of Sugary Beverages and Artificially Sweetened Beverages and Subsequent Risk of
Type 2 Diabetes: Results From Three Large Prospective U.S. Cohorts of Women and Men. Diabetes Care 1 December 2019; 42 (12): 2181-2189.
3. Kirwan JP, del Aguila LF, Hernandes JM, et al. Regular exercise enhances insulin activation of IRS-1-associated P13K in
human skeletal tissue. J Appl Physiol. 2000;88:797-803.
4. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care 2016;39:2065-2079 l
DOI:10.2337/dc16-1728.
5. Wing R, The Look AHEAD Research Group. Cardiovascular Effects of Intensive Lifestyle Interventions in Type 2 Diabetes.
N Engl J Med 2013;369:145-54. DOI: 10.1056/NEJMoa1212914.
6. AADE7 Self-Care Behaviors® BEING ACTIVE. https://www.diabeteseducator.org/docs/default-source/living-with-diabetes/tip-sheets/aade7/aade7_
being_active.pdf?sfvrsn=12 accessed January 11th 2021.
7. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in Diabetes–2021. Diabetes Care. 2021;44(Suppl. 1).
8. Huang IC et al. The Influence of Self-monitoring Blood Glucose Frequency on the Oscillation of Hemoglobin A1c and Chronic Complications. Chang
Gung Med J. 2012;35(1):46–53.
9. Gracia TR et al. Structured SMBG in early management of T2DM: Contributions from the St Carlos study. World J Diabetes. 2014;5(4):471–481.
10. Smartson Online survey Sweden 2017. 352 respondents. People with diabetes Type 1 and Type 2, over 18 years old who tested at least 4-7 times a
day. Participants received free meter and test strips.
11. CONTOUR®NEXT BGMS User Guide Rev 03/21.